İş Görüşmelerinde Yapılmaması Gerekenler

İş Görüşmelerinde Yapılmaması Gerekenler

İş görüşmelerinin kusursuz geçmesi için yapılabilecek bazı şeyler vardır. İlk mülakatı başarılı bir şekilde geçip ikinci mülakata katılabilmek için işverenler üzerinde iyi bir izlenim bırakmalısınız. İş görüşmelerinde yapılmaması gerekenler ile ilgili size bir liste hazırladık.

İş görüşmesine zamanında gidin

İş görüşmesine giderken hiçbir şekilde geç kalmamaya özen gösterin. Kılık kıyafetinize, duruşunuza özen gösterdiğiniz kadar, mülakat saatine de dikkat edin. Görüşmeye geç gittiğinizde, bu durum işi önemsemediğiniz anlamını çıkarabilir ve sizin sorumsuz biri olarak görülmenize neden olabilir. Mülakata geç giden kişinin işine de geç geleceği ve sorumluluk almayacağı düşünülebilir. Bu tip düşüncelerin oluşmaması için iş görüşmesine vakinde gitmeye çalışın.

Görüşmeye erken gitmeyin

Geç kalacağım diye kendinizi şartlamayın ve mülakattan çok önce görüşme yerine gitmeyin. İşveren üzerinde olumlu bir etki bırakmak için görüşme saatinden en çok 5 ya da 10 dakika önce orada olun.

Gülümseyin

Gülümsemek, etrafınıza pozitif enerji yaymanızı sağlar. Pek çok işveren, gülümseyen, enerjik ve çevresine olumlu bir izlenim veren kişilerle çalışmak ister.

Cep telefonunuzu görüşme süresince unutun

Görüşmelerde telefonla ilgilenme işverenle ilgilenmediğiniz ve görüşmeye önem vermediğiniz anlamına gelebilir. Görüşme sırasında telefonunuzla ilgilenmeyi bırakarak sadece işvereninize odaklanın. Böylece işi almaya karşı istekli olduğunuzu ifade edebilirsiniz.

Duruşa dikkat

Eğik bir şekilde durmak kendine güvenmeyen bir imaj verir. Doğrudan işverenin gözlerinin içine bakın ve hafifçe öne eğilin. Çok rahat oturmamaya özen gösterin, bu şekilde durmak işi ciddiye almıyor gibi bir izlenim bırakabilir.

Ses tonunuzu ayarlayın

Ne dediğiniz belli olsun, kendinize güvenerek kelimeleri söyleyin. Ses tonunuz kesinlikle zayıf ve anlaşılmaz olmasın. İşverenler, kendilerine güvenen, tuttuğunu koparan ve enerji dolu kişilerle çalışmak isterler.

Mülakattan önce ağır yiyecekler tüketmeyin

Mülakat öncesinde fast food tarzı beslenmeyin. Bu tür yiyecekler rahatsız olmanıza ve görüşmenin kötü geçmesine neden olabilir.

Yemekli görüşmelerde kolayca yiyebileceğiniz şeyleri tercih edin

Yemekli iş görüşmelerinde yerken zorlanmayacağınız şeyler sipariş ederseniz hem daha rahat konuşursunuz hem de görüşmenin ciddiyeti bozulmaz.

Görüşmeye uygun kıyafet seçin

Ne tür bir işe başvuruyorsanız ona uygun giyinmeye özen gösterin. İşle alakasız kıyafetler seçmeyin. Sonuçta işe uygunluğunuzu belirleyecek şeylerden biri de görüntünüzdür.

Konuşurken acele etmeyin

Size sorulan soruları mutlaka dinleyin ve öyle cevap verin. Soruları anlamadan cevaplamaya kalkışmayın ve sürekli lafları bölmeyin. İşveren soruları sorarken siz de cevabınızı düşünün, böylece iyi bir dinleyici olduğunuzu da belli etmiş olursunuz.

Heyecanlanmayın ya da sinirlenmeyin

Görüşme iyi geçmiyor olabilir, işveren sizden hoşlanmamış ya da işe almak yeterli görmüyor olabilir. Bu durumda sinirlenmek yerine rahat olun. Kendinizi baskı altında hissetmeyin. Pek çok iş görüşmesinden sadece biri olduğunu düşünün ve kendinizi rahatlatın.

Görüşmeci size karşı sert bir tavra girdiyse siz asla soğukkanlılığınızı bozmayın

Bu davranış şekli, sizin baskı altında nasıl davrandığınızı görmek için yapılan bir deneme olabilir. Dikkatli olun ve sinirlenmeyin. Kontrolü kaybetmeyin, her halükarda kazanan siz olursunuz.

Kategoriler

  • İnsan Kaynakları 2
  • İş Hayatı 4
  • İş Rehberi 11