Deneyimsiz Adaylar İşe Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deneyimsiz Adaylar İşe Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Firmalar, yeni mezunları ya da tecrübesi 1 yıldan az olan kişilerle görüşürken karar vermekte zorlanırlar. Adayların tecrübelerinin birbirine çok yakın olması, karar verme sürecinin zor olmasına neden olur. Bu durumda daha rahat seçim yapabilmek için size birkaç önerimiz olacak;

İş tecrübesi az olan adaylarla yapılan görüşmelerde, deneyimden ziyade adayların işle ilgili gelecek planlarının olup olmamasına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra, adayların görüşme öncesinde firmayla ilgili araştırma yapıp yapmadıkları önemli bir noktadır. Firma hakkında hiçbir şey araştırmayan, kimle ve nasıl bir ortamla karşılaşacağını düşünmeden, hazırlıksız bir şekilde görüşmeye gelen adaylar, işe karşı yeterince ciddi değildirler.

Ülkemizde üniversite öğrencilerine görüşmelerde neler yapılması gerektiğine dair hiçbir şey öğretilmiyor, bu yüzden öğrenciler iş görüşmesine giderken tamamen hazırlıksız yakalanıyorlar. Bu durum öğrenciler için çok büyük bir eksidir. Yurtdışındaki üniversitelerde, iş görüşmelerinde neler yapılması gerektiğine dair eğitimler, öğrencilere zorunlu olarak veriliyor. Bu sayede giyimden duruşa kadar, öğrenciler mülakatlarda nasıl davranacakları hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Tecrübesi az olan ya da okuldan yeni mezun olan kişilerle yapılan mülakatlarda en çok; “kendinden bahseder misin?”, “bu işi neden tercih ettin?”, “şirketimize ne gibi bir katkıda bulunmayı düşünüyorsun?”, “firmamız hakkında bildiklerini anlatır mısın?” ya da “5 yıl sonra kendini nerede görmeyi planlıyorsun?” gibi sorular sorulur. Adaylar bu sorulara düzgün bir şekilde cevap verebilirlerse işveren onları işe alır. Fakat adaylar; “paraya ihtiyacım olduğu için bu işte çalışmak istiyorum”, “kendimi aileme ispatlamak istiyorum”, “firmanızı hiç incelemedim, buna zaman bulamadım” ya da “şirketteki tek boş pozisyon başvuru yaptığımdı, sonra nasılsa istediğim bölüme geçerim” şeklinde yanıtlar verirse; bu onların işi hiç de ciddiye almadıklarını ve görüşmeye gelme amaçlarının dahi farkında olmadıklarını gösterir. Bu tip sorular tuzak sorulardır ve adayları tanımak için sorulur. Adayın işte ne kadar verimli olabileceği ya da işi sahiplenip sahiplenmeyeceği gibi kriterler bu basit sorularla anlaşılabilir.

Deneyimsiz adaylarla yapılan görüşmelerde, adayların şirket hakkında soru sorması onlar için büyük bir avantajdır. Çalışacağı firmayı merak eden, maaş ve mesai saatlerinin haricinde şirketle ilgili sorular soran adayların işi almaya hevesli oldukları düşünülebilir.

Kategoriler

  • İnsan Kaynakları 2
  • İş Hayatı 4
  • İş Rehberi 11